راه های نگهداری از اجزای سیستم برق خودرو
سفارش تبليغات در انجــمن قالب گراف ورود به تاپيک اطلاعيه هاي تابستانه قالب گراف
امور گرافيکي و کدنويسي وب خود را به جي جي ميزبان بسپاريد
نام کاربري : پسورد : فراموش
سیستم برق خودرو از بخش های مهم یک خودرو است و آسیب رسیدن به آن، به منزله آسیب رسیدن به تمام قطعات داخلی ماشین است. باتری، دینام، کامپیوتر، انژکتور و ... کاملا به سیستم برقی ماشین متصل هستند و خرابی سیستم برق خودرو به منزله خرابی تمام اینهاست و بدون شک هزینه بسیار بالایی برای تعمیر آن باید خرج کرد. با وجود اینکه سیستم برقی خودروها پیشرفت زیادی داشته اند اما ما در این مقاله قصد داریم درباره سیستم برقی ماشین های بنزینی و راه های افزایش عملکرد و طول عمرشان صحبت کنیم. با ما بمانید.
باتری خودرو چیست و چه کاری انجام می دهد
باتری خودرو اصلی ترین بخش مربوط به سیستم برق خودرو است که رابطه مستقیمی با سلامت ماشین دارد. وظیفه باتری خودرو تامین برق مورد نیاز اجزای برقی خودرو است. در حقیقت باتری به طور مستقیم یا غیرمستقیم با تمام اجزا و قطعات ماشین در ارتباط است. باتری خودرو به ردیاب خودرو و دزدگیر ماشین وصل است و انرژی آنها را تامین می کند. بنابراین برای امنیت ماشین هم که شده، لازم است که به باتری خودرو توجه نمایید.
چگونه از باتری خودرو نگهداری کنیم؟
در حالت عادی، یک باتری خوب بین 18 تا 20 ماه عمرمفید دارد اما اگر به خوبی از ان نگهداری کنید، می توانید این زمان را افزایش دهید. برای نگهداری از باتری لازم است بدانید که عواملی سبب خرابی باتری می شود. از جمله این عوامل می توان به سرما، رطوبن، گرمای زیادی، محکم نبودن جای باتری و لرزش خودرو اشاره کرد. بنابراین برای افزایش عمر باتری، لازم است که به این موارد دقت کنید.
از طرفی اگر قصد دارید ماشین را در مکانی به اندازه طولانی روشن و ثابت نگه دارید، توصیه می کنیم که از ضبط و رادیو، کولر و وسایل برقی ماشین استفاده نکنید. همچنین اگر می خواهید سالم بودن باتری را چک کنید، بد نیست که سطح آب باتری را هر چند روز یکبار کنترل کنید.
دینام خودرو چیست؟ و چگونه باید از آن نگهداری کنیم؟
دینام یک قطعه از خودرو است که وظیفه شارژ کردن باتری ماشین را برعهده دارد. نکته جالب توجه در مورد دینام این است که اگر مشکل برقی و مکانیکی برای ماشین به وجود آید، می تواند روی عملکرد دینام تاثیر مستقیم بگذارد اما چنانچه که دینام در ابتدا خراب شود، اول روی قطعات فرعی خودرو تاثیر می گذارد تا زمان برای تعمیر آن به وجود آید. اما اگر دیر به فکر تعمیر دینام بیفتید، مشکل به قطعات اصلی میرسد و هزینه روی دستتان می گذارد.
اما چگونه بفهمیم که دینام دچار مشکل شده است؟ همان طور که گفتیم دینام با برق خودرو ارتباط مستقیم دارد بنابراین زمانی که چراغ ها و یا دزدگیر ماشین به مشکل خورد، حتما سری به دینام بزنید چراکه ممکن است مشکل از آنجا باشد.
بنابراین برای اطمینان از سلامت دینام، هر چند روز یکبار نگاهی به تسمه ماشین بیندازید و آن را چک کنید. هر زمان که بوی سوختگی به مشامتان خورد، حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید تا جلوی مشکل را بگیرد.
یکی از کارهایی که ممکن است به دینام آسیب بزند، استفاده طولانی مدت از کولر در روزهای گرم تابستان است. به همین دلیل است که می گویند به کولر ماشین استراحت دهید تا به آن فشار نیاید. درواقع منظور این است که به دینام فشار نیاید چراکه در صورت سوختن سیم پیچی داخلی، امکان تعمیر وجود ندارد و باید حتما دینام را تعویض کنید.
کامپیوتر خودرو چیست؟ راه های نگهداری از ان
کامپیوتر ماشین نیز یکی دیگر از اجزای مهم خودرو است که وظیفه تنظیم و کنترل سوخت را بر عهده دارد. در واقع کامپیوتر قلب ماشین است و بر تمام اجزای خودرو نظارت می کند به همین دلیل است که برای چک کردن و یافتن مشکل ماشین، کامپیوتر آن را چک می کنند. بنابراین با تمام این تفاسیر، لازم است که در حفظ و نگهداری کامپیوتر ماشین بسیار دقت کنید.
برای نگهداری از کامپیوتر خودرو لازم است این را بدانید که این قطعه بسیار به آب حساس است و نباید به آن آب بخورد. بنابراین هنگام روشن بودن ماشین، به هیچ عنوان کابل را از باتری جدا نکنید. همچنین برای جلوگیری از بالا رفتن ولتاژ، نباید به پین های این قطعه دست بزنید.
شمع خودرو
شمع خودرو یکی از اجزای اصلی و مهم سیستم برقی ماشین های بنزینی است که وظیفه آن احتراق موتور است. شمع ماشین با دینام، سیلندر، موتور و ... در ارتباط است و با جرقه زدن، انرژی لازم را برای حرکت ماشین تامین می کند. شمع ها به دلیل احتراق، باید در برابر گرما مقاوم باشند بنابراین جنس خوب شمع ها بسیار مهم است. همچنین برای محافظت و جلوگیری از فرسایش شمع ها، نباید اجازه دهید که روغن ماشین به آنها بخورد. از طرفی برای سلامت شمع ها، لازم است که هر 20 هزار کیلومتر، آنها را چک کنید.
اگر سوخت فرسوده از طریق انژکتور وارد شمع ماشین شود، می‌تواند باعث تجمع کربن بر روی شمع و سپس خرابی آن شود. از طرفی، خراب شمع ها، باعث خرابی موتور ماشین نیز خواهد شد. اگر خودرو به سختی استارت می‌خورد و حتی به نرمی راه نمی‌رود، به‌احتمال زیاد شمع های خودرو فرسوده شده اند و بهتر است برای تعویض آنها اقدام کنید.
وظیفه انژکتور در خودرو
کار انژکتور ماشین سوخت رسانی به موتور ماشین است و در ورودی سیلندر خودرو قرار دارد. ُالم بودن انژکتور به معنای عملکرد درست کل سیستم ماشین است. اگر انژکتور کار خود را به صورت کامل انجام ندهد باعث احتراق ناقص یا عدم احتراق می‌شود.
معمولا انژکتورها بعد از مدتی کثیف می شوند و راه آنها مسدود شده و نهایتا جریان سوخت کاهش می یابد. کاهش سوخت سبب می شود که شما گاز ماشین را بیشتر فشار داده و در نهایت مصرف سوخت افزایش خواهد یافت.
برای اینکه عمر انژکتور را بالا ببرید، باید به میزان بنزین ماشین توجه کتید و اجازه ندهید که بنزین سفر شود چون اینکار باعث می شود انژکتور عمر کوتاهی داشته باشد. همچنین تعویض به ‌موقع صافی بنزین به سالم بودن انژکتور کمک می‌کند.

امضاي کاربر :
دزدگیر اماکن
پاسخ ها

براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.