گاز یخچال و نحوه ی شارژ آن
سفارش تبليغات در انجــمن قالب گراف ورود به تاپيک اطلاعيه هاي تابستانه قالب گراف
امور گرافيکي و کدنويسي وب خود را به جي جي ميزبان بسپاريد
نام کاربري : پسورد : فراموش
آیا می دانید ماده ‌ای موسوم به گاز یخچال، عامل خنک کردن محیط داخلی آن است؟ ولی آیا تاکنون با نقش و وظیفۀ این گاز در یخچال آشنا شده اید؟ و می دانید چطور باید گاز یخچال را بررسی و در صورت نیاز، آن را شارژ کرد؟
د ر این جا ما قصد داریم تا نکاتی در زمینۀ شارژ گاز یخچال ها به شما آموزش دهیم. در صورتی که هر گونه سوالی در این زمینه دارید می توانید با تعمیرگاه مرکزی یخچال بوش به شماره 22225007-021 تماس بگیرید و به صورت رایگان از متخصصین مشاوره بگیرید.
اما به خاطر داشته باشید که این متن فقط به منظور افزایش معلومات عمومی و فنی شما از یخچال است و به پشتوانۀ این متن، شخصاً اقدام به شارژ گاز یخچال خود نکنید و برای این منظور از کارشناسان و تکنسین های مجرب و ماهر دعوت کنید.
چند نکته در مورد گاز یخچال و کاربردهای آن
گاز یخچال یک گاز شیمیایی است که نقطه تبخیر بسیار پایینی دارد و به منظور سرد کردن محیط اطراف خود، تحت فشار قرار گرفته و فشرده شده است. این گاز به صورت پیوسته تحت یک فرآیند خاص قرار دارد تا مدام تبخیر و فشرده شود. در نتیجۀ این فرآیند، گرمای گاز بیرون کشیده شده و دمای داخل کابین یخچال بسیار سرد خواهد شد. گاز یخچال به وسیلۀ شبکه ای از میله‌های فلزی پشت یخچال به گردش در می‌آید.
زمان مناسب برای تعویض گاز یخچال چه موقع می باشد؟
اینک که با مفهوم کلی گاز یخچال آشنا شدید، شاید از خود بپرسید که چطور بفهمم گاز یخچال تمام شده است؟ و یا این که گاز یخچال به چه دلیل تمام می‌شود. گاز یخچال به چند دلیل از جمله سوراخ شدن لوله ‌های پشت آن، یا کمپرسور بر اثر فرسودگی و یا ضربه خوردن دچار نشتی می شود و از بین می رود.
اگر یخچال شما مثل قبل سرد نمی‌کند و حتی گاه گرم هم می کند، و یا داخل آن بوی فساد (به جز بوی فاسد شدن مواد غذایی) به مشام می‌رسد، این احتمال وجود دارد که گاز آن تمام شده و نیاز به شارژ مجدد دارد.
اگر به خالی شدن و یا نشت گاز یخچال شک دارید، می‌توانید کندانسور یخچال را لمس کنید. اگر دمای آن سرد باشد و یخچال هم در حال کار باشد، به معنی نشت گاز است. زیرا گاز در لوله ‌های کندانسور جریان دارد و دمای بدنۀ کندانسور باید داغ باشد نه سرد. سرد بودن کندانسور همیشه نشانۀ تخلیۀ گاز فریون نیست؛ اما یکی از علائم به شمار می رود.
اگر یخچال را از برق بکشید، و صدا به گوش برسد، نشان دهندۀ آن است که هنوز مقداری گاز در یخچال وجود دارد. در غیر این صورت احتمال دارد که گاز یخچال شما خالی شده و باید شارژ شود.
چگونگی شارژ گاز یخچال
در اینجا خلاصه ‌ای از روش شارژ گاز یخچال را بیان می کنیم. البته پیش از هر چیز از مدل گازی که یخچال‌ شما با آن کار می کند، مطمئن شوید.
1.ابتدا یخچال خود را از برق بکشید
2. لوله ‌های یخچال را به دقت بررسی کنید تا نشتی نداشته باشند. برای بررسی نشتی، پس از ایجاد فشار در مدار لوله ها، محلول کف و صابون را در محل ‌های مشکوک بریزید. اگر بر اثر فشار، هیچ حبابی تولید نشود، نشتی‌ نیز وجود نخواهد داشت. برای این کار می‌ توانید از یک نشت یاب الکترونیکی نیز استفاده کنید، که در نزدیکی ماده گاز یخچال، بوق می زند.
3. اگر نشتی وجود داشته باشد، اقدام به رفع آن و یا تعمیر و تعویض لوله یا اتصالاتی که باعث نشتی شده اند، بکنید.
4. پس از نشت یابی و رفع آن، باید مطمئن شوید که مدار از هرگونه ماده سرمازای قبلی، رطوبت و هوا تخلیه شده باشد. در این صورت، دستگاه را با استفاده از پمپ خلاء به حال خلاء درآورید.
5. پس از اجرای خلاء کاری، دستگاه را مدتی به درجۀ فشار ضعیف که مقدار خلاء را نشان می‌دهد، وصل کنید. اگر یخچال شما دارای نشتی باشد، با پایین آمدن درجه مشخص می‌شود؛ اما اگر پس از گذشت زمان، درجه بی حرکت بود، می‌توانید مرحلۀ اصلی شارژ گاز را آغاز کنید.
6. به منظور شارژ گاز یخچال، لولۀ درجه را به کپسول گاز وصل کنید. پس از باز کردن گاز، سمت دیگر لوله را که به گِیج وصل شده است، نیمه باز کنید تا مقداری از گاز خارج شود. با این کار، گازهای باقیماندۀ درون یخچال شما از آن خارج می شوند.
7. سپس درجه را باز کنید تا مقداری گاز وارد یخچال شود. چون مقدار گاز داخل یخچال مشخص نیست، باید عمل شارژ گاز را در زمان روشن بودن کمپرسور و به آرامی‌ انجام داد.
8. با فرض سالم بودن کمپرسور، اگر درجه در تابستان روی عدد ۱۰ و در زمستان روی عدد ۷ تا ۸ قرار گیرد، می‌توانید استدلال کنید که گاز یخچال کاملاً پر شده است.
قبل از هرچیز از مدل گازی که یخچال‌تان برای سرمایش استفاده می‌کند، مطمئن شوید.
گاز مورد استفاده برای یخچال ها
یکی از گازهای معمولی که برای شارژ گاز یخچال ها استفاده می‌شود، گاز مبرد R-600Aاست. علت استفاده از این گاز، این است که میزان خنک کنندگی آن در لوله‌های آلومینیومی‌ بالا و ضمناً ارزان قیمت است. این مزایا باعث شده تا در بیشتر کارخانه‌های تولید یخچال‌های صنعتی و کمپرسورها از گاز R-600A برای شارژ گاز یخچال استفاده شود. یکی دیگر از مزایای این گاز، پایین بودن هزینۀ انرژی برق مصرفی و راندمان بالای آن است.
پیش از آغاز شارژ گاز یخچال، به این نکته توجه داشته باشید که شارژ گاز و تعمیر نشت گاز یخچال های، یک کار فنی و تخصصی است و حتماً باید به وسیلۀ افراد حرفه‌ای معرفی شده از سوی نمایندگی های معتبر انجام شود.
چگونه متوجه شویم که گاز یخچال به طور کامل پر شده است؟
به چند روش مختلف می توان متوجه شد که گاز یخچال پر شده است. یکی از این روش ها این است که دست نمناک را به سطح اواپراتور بچسبانید تا مشخص شود سطح به صورت یکنواخت سرد شده باشد.
روش دوم به این صورت است که اگر کمپرسور سالم باشد، این اعداد روی گِیج نشان داده شوند:
  • در فصل تابستان عدد 10PSI[*]در فصل زمستان روی عدد 7-8PSI

که نشان می دهد گاز یخچال شما کاملاً پر شده است.
برای خواندن ادامه ی مطلب ودیدن فیلم نحوه ی شارژ کردن گاز یخچال به لینک زیر مراجعه فرمایید.
https://respinabch.com/refrigerator-gas-charge/


امضاي کاربر :
نمایندگی جنرال الکتریک ، تنها نمایندگی رسمی جنرال الکتریک در ایران،ارائه دهده ی کلیه خدمات پس از فروش جنرال الکتریک
پاسخ ها

براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.