آموزش تعمیر دمپر (DAMPER) یخچال فریزر
سفارش تبليغات در انجــمن قالب گراف ورود به تاپيک اطلاعيه هاي تابستانه قالب گراف
امور گرافيکي و کدنويسي وب خود را به جي جي ميزبان بسپاريد
نام کاربري : پسورد : فراموش
برای ایرادیابی و تعمیر یخچال فریزر، داشتن اطلاعات از عملکرد دمپر بسیار حائز اهمیت است. در یخچال قطعه ای به نام دمپر وجود دارد که از یک موتور کوچک و چند عدد پره تشکیل شده است. دمپر نقش بسزایی در نگه داری مواد غذایی در یخچال دارد. یخچال فریزرها به لطف طراحی حرفه ای و قطعاتی که در آنها به کار رفته، مواد غذایی را برای مدت طولانی با کیفیت خوب نگه داری می کنند.

پس اگر در پی آشنایی با سازوکار دمپر یخچال و نحوۀ تعمیر آن هستید، این محتوای چند دقیقه ای را از دست ندهید.
د ر این جا ما قصد داریم تا نکاتی در زمینۀ تعمیر دمپر یخچال به شما آموزش دهیم. در صورتی که هر گونه سوالی در این زمینه دارید می توانید با نمایندگی تعمیر یخچال بوش به شماره 22225007-021 تماس بگیرید و به صورت رایگان از متخصصین مشاوره بگیرید.
دمپر یخچال چیست؟
 • قطعه ای است که از یک موتور و چند پرۀ کوچک درست شده است.


 • دمپر در قسمت داخلی یخچال قرار دارد.


 • دمپر یخچال فریزر وظیفه انتقال سرمای مورد نیاز برای نگهداری مواد غذایی از فریزر به داخل یخچال را دارد.


 • دمپر از فساد مواد غذایی که داخل یخچال وجود دارند، جلوگیری می کند.


 • اگر دمپر خراب شود، سرمای مورد نیاز به داخل محفظۀ یخچال منتقل نشده و در نتیجه احتمال فساد مواد غذایی افزایش پیدا می کند.


 • اگر با عدم وجود سرما در یخچال مواجه شدید، فوراً دمپر را بررسی کنید.طرز کار دمپر یخچال فریزر • توجه کنید در صورت خرابی دمپر این توضیحات می توانند به شما کمک کنند تا به سرعت آن را عیب یابی و تعمیر کنید.
  همان طور که گفته شد، دمپر مسئول انتقال هوای سرد به یخچال است. دمپر در حد فاصل یخچال و فریزر قرار دارد و هنگامی که دمای داخل محفظۀ یخچال به دلایل گوناگون بالا می رود، یخچال آن را تشخیص داده و از طریق برد الکتریکی، فرمانی به دمپر منتقل می کند. دریچۀ انتقال دهندۀ هوای سرد موجود در دمپر باز می شود. با انتقال هوای سرد از فریزر به یخچال، دمای آن کاهش می یابد و دوباره دریچۀ دمپر بسته می شود.مقالات مرتبط: تعمیر تایمر ماشین لباسشویی بوش "target="_blank">

  چگونگی تست دمپر یخچال

  اگر هوای داخل کابین یخچال گرم باشد و سرمای آن از بین رفته باشد، برای عیب یابی مشکل دستگاه باید قطعات زیر را بررسی کنید.
 • کمپرسور یخچال


 • قطعات دیفراست


 • گاز یخچال


 • فن یخچال و فریزر

 • اگر تمام قطعات بالا سالم باشند، احتمال خراب بودن دمپر یخچال وجود دارد. بنابراین باید آن را تست کنید. تست دمپر به این منظور انجام می شود که دقیقاً مشخص شود کدام قسمت از دمپر آسیب دیده است. برای تست دمپر یخچال فریزر باید این نکات را به دقت در نظر داشته باشید:
  1. پس از باز کردن درب یخچال، سوئیچ لامپ را خاموش کنید.


  2. هنگامی که دستگاه شروع به کار کرد، بررسی کنید که آیا از منافذ ویژۀ یخچال هوای سرد وارد آن می شود یا خیر؟


  3. کنترل کنید که آیا فریزر به درستی کار می کند یا نه؟


  4. اگر فریزر به درستی کار کند، ولی یخچال گرم باشد، نشان دهندۀ خرابی دمپر یخچال است.علل خرابی دمپر یخچال


  5. از جمله دلایل خرابی دمپر یخچال، می توان به موارد اشاره کرد:
   آسیب دریچۀ دمپر
   دریچۀ دمپر، میزان هوای سرد ورودی به یخچال را کنترل می کند. چنانچه این دریچه به علت خرابی بسته شود، منجر به خرابی دمپر شده و هوای داخل یخچال گرم خواهد شد. در عین حال اگر این دریچه به علت خرابی، همیشه باز بماند باعث انجماد مواد غذایی داخل یخچال می شود.
   شکسته شدن یکی از پره های دمپر
   اگر یکی از پره های موجود در دمپر شکسته شود، قطعه کارایی خود را از دست می دهد.
   مسدود شدن راه انتقال هوا به دمپر
   اگر مواد غذایی داخل یخچال بر روی هم انباشته شده و یا به صورت حجیم و در بسته بندی های بزرگ در یخچال قرار گرفته باشند، مانع گردش منظم هوا می شوند. این کار باعث فشار به موتور دستگاه و اختلال در کارکرد آن می شود. در این صورت باید دمپر را بررسی کنید.مشکلات ناشی از خرابی دمپر یخچال

   از جمله مشکلات ناشی از خرابی دمپر یخچال می توان به این موارد اشاره کرد:مقالات مرتبط: تعمیر جاروبرقی بوش شرق تهران
   [url=https://respinabch.com/%d8%aa%d8%b9%d9%85%db%8c%d8%b1-%d8%ac%d8%a7%d8%b1%d9%88%d8%a8%d8%b1%d9%82%db%8c-%d8%a8%d9%88%d8%b4-%d8%b4%d8%b1%d9%82-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86/]

   افزایش دمای یخچال
   همان گونه که اشاره شد، دمپر وظیفه انتقال هوای سرد از بخش فریزر به قسمت یخچال را دارد. اگر دمپر خراب شود، فرمان برد یخچال مبنی بر افزایش دمای یخچال به دمپر منتقل نشده و در نتیجۀ وارد نشدن هوای خنک به اواپراتور، هوای داخل یخچال گرم می شود. بدین ترتیب مواد غذایی داخل یخچال فاسد می شوند.
   کاهش دمای یخچال
   با خرابی دمپر، هوای داخل یخچال می تواند به شدت سرد شود. این اتفاق به دلیل باز ماندن کامل دریچۀ دمپر رخ می دهد. چرا که اگر دریچه کاملاً باز باشد، هوای سرد فریزر به سرعت وارد یخچال شده و منجر به یخ زدن مواد غذایی آن می شود.مراحل تعمیر دمپر یخچال فریزر

   1- دور و بر دمپر را خالی کنید
   اگر اطراف دمپر را خالی کنید، به دمپر معیوب دسترسی خواهید داشت. با انجام این کار می‌توانید بدون به راحتی دمپر را پیدا کرده و با خیال راحت آن را بررسی کنید.
   2- درپوش دمپر را بردارید
   بر روی دمپر درپوش و صفحه مشبکی وجود دارد که باید آن را بردارید. اگر این دریچه را بردارید، می‌توانید دمپر و لامپ یخچال را ببینید. در برخی از یخچال ‌ها، برای محکم کردن این درپوش از گیره استفاده شده است که به آسانی قابل برداشته شدن است. در برخی دیگر از یخچال ها، درپوش با پیچ‌ محکم شده است که می‌توان آن را به وسیلۀ پیچ گوشتی باز کرد.
   3- داخل درپوش را چک کنید
   داخل درپوش را بررسی کرده تا اگر جسمی مثل تسمه یا فوم در میان پره‌های دمپر گیر کرده باشد، آن را بردارید. زیرا وجود این اشیا می تواند بر میزان گردش هوای درون یخچال تأثیر منفی بگذارد.
   4- دمپر قدیمی را دربیاورید
   پس از انجام این کارها نوبت به موتور دمپر می رسد. موتور را با احتیاط خارج کنید.
   5- دمپر را تعویض کنید
   دمپر جدید را در محل دمپر قبلی قرار دهید و از قرارگیری صحیح موتور دمپر و پره‌های آن مطمئن شوید. برای جای گذاری درست قطعه، آن را با انگشت خود بچرخانید.
   6- انجام تنظیمات دماییدر پایان، درپوش را در جای خود قرار دهید و سپس تنظیمات دمایی دستگاه را در حالت عادی قرار دهید.
   امضاي کاربر :
   [font=Roboto][size=10][align=left]تک بت ورزشی

   [/align]
   [/font][/size]
  پاسخ ها

  براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !  برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.