بلبرینگ لباسشویی و تعویض آن
سفارش تبليغات در انجــمن قالب گراف ورود به تاپيک اطلاعيه هاي تابستانه قالب گراف
امور گرافيکي و کدنويسي وب خود را به جي جي ميزبان بسپاريد
نام کاربري : پسورد : فراموشلباسشویی یکی از لوازم خانگی پرمصرف به حساب می‌آید که از قطعات مختلفی نیز تشکیل شده است. یکی از قطعات این ماشین شستشو، بلبرینگ نام دارد که برخی افراد آن را با نام یاتاق نیز می‌شناسند. کار یاتاقان در لباسشویی چرخش دیگ لباسشویی یا همان درام است، بنابراین هر گونه خرابی و یا آسیب‌دیدگی این قطعه می‌تواند منجر به توقف کار لباسشویی شود.

خوشبختانه خراب شدن این قطعه با یک علامت آشکار همراه است و آن ایجاد سروصدای زیاد خواهد بود. پس اگر هنگام شستشوی لباس‌ها با سروصدای زیاد لباسشویی مواجه شدید و از طرفی احساس کردید که دستگاه به خوبی قبل کار نمی‌کند، حتما به عملکرد این قطعه شک کنید؛ اما احتمالا سوالی که در این مواقع با آن روبرو می‌شوید این است که چرا بلبرینگ ماشین لباسشویی خراب می‌شود؟ برای افرادی که به طور مداوم و بسیار زیاد از این دستگاه استفاده می‌کنند، خرابی زودهنگام بلبرینگ اصلا تعجب‌آور نیست، به خصوص برای افرادی که بیش از توان لباسشویی آن را با لباس پر و سنگین می‌کنند.

از طرف دیگر برخی از سازندگان این دستگاه به خاطر کاهش قیمت تمام شده، محصولات ارزان قیمت و اغلب بی کیفیت را روانه بازار می‌کنند، پس در این صورت همیشه خود را مسئول خرابی یاتاقان لباسشویی ندانید؛ ضمن اینکه در بسیاری از موارد با گذشت زمان این بلبرینگ‌ها هستند که کار خود را انجام داده و فرسوده می‌شوند، پس علل متعددی برای خرابی این قطعه وجود دارد.

نشانه‌های خرابی بلبرینگبلبرینگ لباسشویی


شاید لازم باشد که بدانید عمر متوسط یک بلبرینگ 10 سال است؛ این یعنی اگر قطعه زودتر از موعد خراب شود، شما باید مطمئن شوید که به شکل صحیح از لباسشویی استفاده نکرده‌اید. البته این مدت زمان همان‌طور که گفتیم برای لباسشویی‌های باکیفیت است. از طرفی اگر با نشانه‌های معیوب بودن یاتاق مواجه شدید، اما برای رفع مشکل دیر اقدام کردید، این احتمال را بدهید که دستگاه شما دچار آسیب‌دیدگی شدیدتر در سایر قطعات از جمله نیم دیگ، سبد، نظام و قطعات الکترونیکی شود.


1. سروصدای گوش خراش


اولین و واضح‌ترین نشانه خرابی یاتاقان لباسشویی سروصدای آن است. البته در همه اوقات نمی‌توان سروصدای لباسشویی را به بلبرینگ نسبت داد، اما اگر با صداهای گوش خراش و بعضا جیغ مانند از سوی دستگاه هنگام شستشو مواجه شدید و از طرفی از عمر لباسشویی شما سال‌ها می‌گذرد، می‌توانید به خرابی این قطعه شک کنید.


2. نشت آب در قسمت بلبرینگ


یکی دیگر از علائم خرابی یاتاقان، نشت آب به این قسمت خواهد بود؛ بنابراین اگر به خرابی این قطعه مشکوک هستید، بد نیست نشتی آب به کاسه نمد و یاتاقان را چک کنید.


3. جابه‌جایی دیگ لباسشویی و حرکت حین شستشو


از دیگر نشانه‌های خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی، حرکت زیاد بین قسمت‌های مختلف دیگ درونی و بیرونی است. برای اینکه از این نشانه مطمئن شوید، حتما دستگاه را حین کار و زمانی که خاموش است چک کنید. حرکات لق دیگ و جابجایی این قطعه یک نشانه قطعی برای خرابی بلبرینگ خواهد بود. برای تست می‌توانید زمانی که دستگاه خود را از برق کشیده‌اید با حرکت دست دیگ را به حرکت درآورید. یک راه‌حل دیگر چک کردن واشر، درب و لبه دیگ به نظر می‌رسد که در صورت ثابت نبودن و جابجایی، نشانه خوبی از خراب شدن یاتاقان است.


حتماً بخوانید: لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی وستینگهاوس


4. لکه روغن روی لباس


یکی دیگر از علائم آشکار آسیب‌دیدگی بلبرینگ نشت گریس یا همان روغن اطراف یاتاقان است؛ بنابراین اگر پس از شستشوی لباس‌ها متوجه چنین چیزی شدید، هر چه سریع‌تر و قبل از آسیب‌دیدگی سایر قطعات نسبت به تعویض بلبرینگ اقدام کنید.


انواع بلبرینگ

انواع بلبرینگ
در لباسشویی دو نوع یاتاقان با نام بلبرینگ و رولبرینگ وجود دارد که کار هر دوی آن‌ها یکسان است، اما کمی از لحاظ ظاهری و عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند. بلبرینگ‌ها نوعی از یاتاقان هستند که عنصر و قطعه غلطان آن به شکل گرد و ساچمه مانند است. از طرفی رولبرینگ ها شکل دیگری از یاتاقان‌ها هستند که ماده و جز غلطان آن‌ها شکلی استوانه‌ای دارد. آن چیزی که باعث تفاوت این دو قطعه همکار می‌شود، میزان تحمل باری است که بر دوش آن‌ها قرار می‌گیرد. رولبرینگ ها به دلیل طراحی خاص خود تحمل بار بیشتری نسبت به بلبرینگ‌ها را دارند، این در حالی است که بلبرینگ‌ها در مواقع بالا بودن وزن بار، احتمال دارند که بشکنند.


نحوه تعویض بلبرینگ معیوب
اگر از خرابی یاتاقان دستگاه خود مطمئن شدید، در صورت توانمندی، خیلی زود و قبل از فشار بیشتر به دستگاه، قطعه معیوب را با نوع جدید جایگزین کنید. در غیر این صورت از یک تعمیرکار متبحر کمک بگیرید. مراحل تعویض این قطعه شامل موارد زیر می‌شود.


1. جدا کردن دیگ شستشو


در گام اول نکات ایمنی را رعایت کنید. به این صورت که باید دستگاه را از برق بکشید و شیلنگ‌های آب سرد و گرم را از آن جدا کنید. سپس دیگ یا مخزن شستشو را جدا کنید. قبل از شروع به کار حتما مراحل را تک به تک یادداشت و از آن عکس بگیرید تا در انتهای کار با مشکل نصب دوباره مواجه نشوید. در مرحله دوم باید پیچ‌های پنل بالا را جدا کرده و تمامی قطعات از جمله جاپودری، قطعات الکترونیک مثل برد را از اتصالات جدا کنید. پس از آن باید با باز کردن چند پیچ صفحه ضربه‌گیر پنل را جدا سازید.


2. تعویض بلبرینگ


زمانی که تمام قطعات لباسشویی و اتصالات اضافی را جدا کردید، نوبت به تعویض بلبرینگ می‌رسد. در این مرحله لاستیک درب را جدا کرده و پیچ اتصال تسمه را نیز دربیاورید. در مرحله بعد المنت گرمایی را باز کرده و پس از آن پنل عقب را باز کرده و با چند حرکت (کشش به عقب و چرخش) آن را دربیاورید. سپس با باز کردن پیچ، آن را به بیرون بکشید. در مرحله بعد موتور و سپس لوله تخلیه را جدا سازید (به آب درون لوله تخلیه توجه کنید). در قسمت آخر به ترتیب سیم‌ها، کمک‌فنر، محفظه و دیگ شستشو رو باز و با جدا کردن تمامی پیچ‌ها و اتصالات بلبرینگ را تعویض کنید.


منبع: نمایندگی وستینگهاوس
امضاي کاربر :
[font=Roboto][size=10][align=left]تک بت ورزشی

[/align]
[/font][/size]
پاسخ ها

براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.