بهترین سن ارتودنسی چه زمانی است؟
سفارش تبليغات در انجــمن قالب گراف ورود به تاپيک اطلاعيه هاي تابستانه قالب گراف
امور گرافيکي و کدنويسي وب خود را به جي جي ميزبان بسپاريد
نام کاربري : پسورد : فراموش
شاید شما هم از خودتان بپرسید آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟ بسیاری از اعمال پزشکی که ما درطول زندگی انجام می‌دهیم، به دلیل محدودیت ‌های جسمی که ما در دوره‌های مختلف سنی داریم، دارای محدودیت سنی است. سوالی که در این‌جا مطرح می‌شود، این است که آیا این قاعده درباره‌ی ارتودنسی هم صدق می‌کند؟
و آیا برای درمان ارتودنسی محدودیت سنی وجود دارد؟

ارتودنسی برای کودکان
در حقیقت برای درمان ارتودنسی محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. و این‌گونه نیست که این امر برای کودکان توصیه نشود. بلکه برعکس، دربسیاری از موارد، درمان پیشگیرانه‌ی آن در دوره‌ی کودکی بسیار توصیه می‌شود. اولین معاینات ارتودنسی معمولا درسن شش سالگی صورت می‌گیرد و به خاطر آن که هنوز دندان دائمی رشد نکرده، این درمان ساده‌تر خواهد بود و اگر بعدها در بزرگسالی اقدام مجدد برای تکمیل فرآیند وجود داشته باشد، این پروسه کم هزینه‌تر و کوتاه تر خواهد بود.
در برخی بهترین دوره‌ی درمان را برای کودکان دوره‌ی دندان مختلط می‌دانند، درواقع دندان‌های انسان سه دوره‌ی رشدی دوره‌ی دندان شیری، دوره‌ی دندان مختلط و دوره‌ دندان دائمی را پشت سر می‌گذارد. البته باید توجه داشت که برخی از متخصصین سن 15 الی 16 سالگی را به عنوان زمانی که آخرین دندان دائمی رشدکرد، به عنوان بهترین زمان معرفی می‌کنند، اما رجوع درسنین درحال رشد، باعث کمک به اصلاح عملکرد در شکل گیری حالت فک و چینش دندان دارد و باعث عدم نیاز مراجعه درسنین بالاتر یا کاهش طول زمان، هزینه و روند درمانی درآینده می‌شود.


محدودیت ارتودنسی برای بزرگسالان
همان طور که گفته شد، برای ارتودنسی محدویت سنی وجود ندارد، ولی برخی دوره‌های سنی باعث تسهیل در عملکرد و هزینه‌ی کمتر و دوره‌های کوتاه تر و هم‌چنین نتایج بهتر می‌شوند. کودکی بهترین دوره برای شروع این فرآیند است و همان طور که اشاره شد دوره‌ی دندان مختلط برای این امر معمولا انتخاب می‌شود، اما درباره‌ی بزرگسالی باید درنظر داشت که حالت فک دراین زمان کاملا شکل گرفته و دندان‌های دائمی در دهان وجود دارند، بنابراین پروسه‌ به آسانی دوره‌ی کودکی نیست، اما این به معنای عدم درمان پذیری نیست و در طی این‌ زمان هم مشکلات برطرف می‌شوند.
هرچند باید درنظر داشت که دوره‌ی درمانی طولانی‌تر است و امکان نیاز به جراحی فک وجود دارد. برخی از این که با بالارفتن سن امکان انجام این فرآیند از بین برود را دارند، که نگرانی درستی نیست و هیچ محدودیتی وجود ندارد و حتی در سنین بالا و سالمندی هم حتی درمان ارتودنسی با شرایط خاص خود، صورت می‌گیرد.


تاثیر سن در انتخاب نوع ارتودنسی
درست است که این نوع درمان محدودیت سنی ندارد، اما متخصصین ارتودنسی معتقد اند که در هر دوره‌ی سنی باتوجه به حالات جسمانی فرد و روندی که طی می‌کند، نوع خاصی از ارتودنسی بر دیگری ترجیح داده می‌شود. برای انتخاب فرد دو نوع حالت برای انجام درمان درپیش رو دارد که پس از معاینه توسط متخصص ارتودنسی بهترین گزینه برای او انتخاب می‌شود. معمولا دو حالت ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک برای درمان به کار می رود.
ارتودنسی ثابت برای چه سن و شرایطی بهتر است؟
در ارتودنسی ثابت براکت با چسب مخصوص بر روی دندان قرار می‌گیرد و با سیم وکش ویژه‌ی آن به یکدیگر متصل می‌شوند. این‌ نوع برای مدت طولانی در داخل دهان قرار دارد و تنها توسط خود متخصص ارتودنسی از آن خارج می‌شود. بهترین گزینه برای مواردی که بهم ریختگی دندان بسیار زیاد است و یا مشکلات بیشتر در مورد فک وجود دارد این مورد است، بنابراین در بیشتر موارد برای بزرگسالان که از سن رشد فک و دهان خارج شده‌اند، استفاده می‌شود.
معمولا نوع معمول ارتودنسی ثابت شکل نامناسبی به دهان می‌دهد و برخی به علت موقعیت‌های شغلی و تحصیلی با توجه به مدت زمان طولانی که در دهان قراردارد، تمایل کم‌تری برای استفاده از آن دارند. به همین‌منظور، ارتودنسی‌های نامرئی طراحی شده که در هر دوحالت ثابت و متحرک وجود دارد و نوع ثابت آن در بین بزرگسالان طرفداران زیادی دارد، این نوع ارتودنسی در حالات مختلف لینگوال، با پلاک‌های شفاف، با براکت همرنگ دندان و بدون سیم ارائه می‌شود، که از هزینه‌ی بیشتری نسبت به انواع معمولی ارتودنسی دارد.
درنهایت درمورد ارتودنسی ثابت این نکته را نباید نادیده گرفت که به علت استفاده‌ی مداوم ازآن باید مراقبت بیشتری از دهان و دندان صورت گیرد تا دچار آسیب نشوند، البته نوع نامرئی آن به علت قابلیت‌های بیشتر امکان آسیب پذیری را هم درکنار افزایش زیبایی، کاهش می‌دهد.


بیشترین کاربرد ارتودنسی متحرک مربوط به چه سن و شرایطی است؟
ارتودنسی متحرک، برعکس نوع ثابت آن، درهنگام خواب و غذا از دهان خارج می‌شود و برای خروج آن احتیاجی به متخصص ارتودنسی نیست. این نوع ارتودنسی به اندازه نوع ثابت باعث تغییرات زیاد درحالات دندان و فک نمی‌شود، بنابراین برای مواردی که بهم ریختگی زیادی در دندان وجود دارد توصیه نمی‌شود . اما درمورد کودکان که فک درحال رشدی دارند و دندان‌ها بهم ریختگی زیادی ندارند بهترین گزینه است. البته باید درنظر داشت که این مسائل از فرد به فرد فرق می‌کند و باید حتما طبق نظر متخصص ارتودنسی انتخاب شود. ارتودنسی متحرک علاوه بر راحتی که برای فرد ایجاد می‌کند، صدمات کمتری به دندان وارد می‌کند.


آیا سن در میزان هزینه‌های ارتودنسی موثر است؟
جواب این سوال قطعا مثبت است. اقدام در سنین کودکی باعث کاهش هزینه‌ی ارتودنسی می‌شود. درسنین بزرگسالی امکان نیاز به جراحی فک بیشتر می‌شود، باید زمان طولانی‌تری تحت درمان قرار گرفت و انتخاب ارتودنسی ثابت هزینه‌ی بالاتری نسبت به نوع متحرک دارد. هم‌چنین درمواردی به علت عدم رعایت بهداشت دهان که متاسفانه پدیده‌ی رایجی درباره ارتودنسی ثابت هست، باید هزینه‌ای جهت آسیب‌های واردشده به دندان هم متقبل شد.
آیا با توجه به تفاوت‌هایی که سن در روند درمان ارتودنسی ایجاد می‌کند، ارتودنسی در سنین بزرگسالی سودمند و مقرون به صرفه است؟
جواب این سوال هم مثل پرسش قبلی مثبت است. مثل بسیاری از اقدامات پزشکی و یا حتی آموزشی دوره‌ی کودکی قطعا انعطاف پذیری و مزایای بیشتری برای ما دارد اما این به معنی آن نیست که اگر از این سن خارج شدیم از این اقدام به علت سودمند نبودن صرف نظر کنیم. ارتودنسی در دوره‌ی بزرگسالی شما را به هدفی که مدنظر دارید می‌رساند و تجربه‌ی افراد مختلف ثابت کرده که درطیف گسترده‌ای از مشکلات چینش دندان این عمل بسیار سودمند بوده و زیبایی بسیاری به چهره اشخاص بخشیده است، و تنها به صبوری بیشتری احتیاج دارد.
منبع : پایگاه خبری گسترش نیوز

تشکر شده:

1 کاربر از yasaman1380 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: telegram /

پاسخ ها

براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.