اقامت توریستی ترکیه – شرایط تمدید اقامت + مدارک لازم 2022
سفارش تبليغات در انجــمن قالب گراف ورود به تاپيک اطلاعيه هاي تابستانه قالب گراف
امور گرافيکي و کدنويسي وب خود را به جي جي ميزبان بسپاريد
نام کاربري : پسورد : فراموششرایط و مدارک اخذ ویزای توریستی ترکیه
ویزای توریستی یکی از روشهای مهاجرت به ترکیه می باشد. با توجه به توافق نامه بین کشور ترکیه و ایران، مردم ایران برای اقامت توریستی ترکیه به ویزا نیاز ندارند. پس شما ایرانیان عزیز میتوانید بدون اخذ ویزای توریستی به این کشور سفر کرده و بدون هیچ قید و شرطی در این کشور اقامت داشته باشید.

البته شما عزیزان جهت سفر به ترکیه به پاسپورت معتبر (حداقل به مدت 6 ماه اعتبار داشته باشد) نیاز دارید. برخی از کشورها با کشور ترکیه به توافق نرسیده اند که در این صورت شهروندان این کشور باید ویزای توریستی ترکیه (e-visa) را دریافت کنند. لازم به ذکر است تمامی متقاضیان اقامت توریستی، اجازه کار و تحصیل در این کشور را ندارند.

اگر قصد دارید بیش از مدت اعتبار تعیین شده در این کشور اقامت داشته باشید، باید به کنسولگری ترکیه شرایط خود را اطلاع دهید. بعد از به پایان رسیدن اعتبار اقامت توریستی ترکیه در صورتی که مجوز نداشته باشید از سوی دولت جریمه و از کشور اخراج می شوید.

شهروندان کشورهایی که به ویزای توریستی ترکیه نیاز ندارند به شرح زیر است:

ایران
کوزوو
قطر
بلاروس
لبنان
مغولستان
ازبکستان
مراکش
ترکمنستان
اردن
گرجستان
اوکراین
اکوادور
تونس
بلیز
تایلند
جمهوری آذربایجان
قرقیزستان
تاجیکستان
بولیوی
روسیه
لیتوانی

شرایط اخذ اقامت توریستی یکساله
لازم به ذکر است برخی از متقاضیان به اقامت بیش از 90 روز نیاز دارند به همین دلیل این افراد می توانند در صورت دارا بودن یکی از دلایل ذکر شده در زیر نسبت به اخذ اقامت توریستی یکساله ترکیه اقدام نمایند. بهتر است بدانید شما میتوانید بعد از گذشت 1 سال، اقامت توریستی خود را تمدید کنید.

انجام تحقیقات و پروژه های علمی
قصد اجاره و خرید ملک در ترکیه
استارت بیزینس یا کسب و کار جدید
اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج
شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی
شرکت در دوره های آموزشی کشور

مدارک مورد نیاز
همانطور که در بالا بیان کردیم ایرانیان از اخذ ویزای توریستی معاف هستند به همین دلیل شما عزیزان به مدارک خاصی برای اقامت توریستی ترکیه احتیاج ندارید. مهمترین مدرک برای ایرانیان جهت سفر به این کشور، پاسپورت معتبر و بلیط می باشد.

لازم به ذکر است مدارک لازم برای اقامت توریستی با توجه به نوع اقامت و درخواست متقاضیان متفاوت می باشد.از سال 2015 تا کنون متقاضیانی که به ویزا نیاز دارند، باید 48 ساعت قبل از سفر به صورت آنلاین و الکتریکی نسبت به اخذ ویزای توریستی اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز ذکر شده در زیر را باید ترجمه کنید سپس به سفارت ترکیه تحویل دهید. مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه برای متقاضیانی که به ویزا نیاز دارند به شرح زیر است:

پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار)
شناسنامه و کارت ملی
تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی ترکیه
دو قطعه عکس رنگی
بیمه‌ مسافرتی
پرینت فرم راندوو
ارائه گواهی تمکن مالی
گواهی عدم سوء پیشینه
گردش حساب بانکی در 6 ماه گذشته
پرداخت هزینه های اخذ ویزا

مراحل دریافت ویزا
جالب است بدانید علاوه بر ایرانیان، شهروندان اتحادیه اروپا به ویزای توریستی احتیاج ندارند. بهتر است بدانید مراحل گرفتن اقامت توریستی ترکیه برای ایرانیان و شهروندان اتحادیه اروپا کار سخت و دشواری نیست و تمامی عموم به راحتی میتوانند به این کشور سفر کنند.

اما برخی از متقاضیان که جهت سفر به ترکیه به ویزا نیاز دارند باید 48 ساعت قبل از خروج از کشور مبدا به صورت آنلاین یا با مراجعه به سفارت کشور ترکیه نسبت به اخذ ویزا e-visa اقدام نمایند.

اگر قصد دارید ویزا توریستی ترکیه را به صورت آنلاین درخواست دهید باید از طریق Turkey Electronic Visa Application System اقدام کنید که در زیر تمامی مراحل اخذ ویزا آنلاین را برای شما عزیزان بیان می کنیم:

مرحله اول: درخواست ویزا + تکمیل اطلاعات و مدارک مورد نیاز
مرحله دوم: پرداخت هزینه درخواست ویزا
مرحله سوم: در مرحله آخر برای متقاضیان یک ایمیل ارسال می شود که باید ویزا خود را دانلود و پرینت کنید.
زمان لازم جهت اخذ ویزا و اعتبار ویزا
همانند اکثر کشورهای جهان، اقامت توریستی ترکیه هم به مدت 3 ماه (90 روز) برای متقاضیان صادر میگردد. به طور کلی شما عزیزان میتوانید به مدت 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشید، اگر بعد از به پایان رسیدن اعتبار اقامتتان در این کشور بمانید از سوی دولت ترکیه جریمه و با برخورد قانونی مواجه می شوید.

در صورتی که قصد دارید بیش از 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید باید درخواست خود را به سفارت ترکیه اعلام کنید؛ البته باید دلیل قانع کننده ای بابت درخواست اقامت یکساله داشته باشید.

شرایط تمدید اقامت توریستی ترکیه
همانطور که در بالا ذکر کردیم مدت اعتبار اقامت توریستی ترکیه برای متقاضیانی که به ویزا احتیاج دارند و برای افرادی که به ویزا نیاز ندارند به مدت 90 روزه می باشد و شما موظف هستید بعد از اتمام اعتبار به کشور خود بازگردید.

بر اساس قوانین ترکیه، در صورتیکه شما عزیزان قصد دارید مدت زمان بیشتری در این کشور بمانید باید درخواست خود را در سفارت کشور ترکیه اعلام کنید تا اقامت شما تمدید گردد. البته لازم به ذکر است شما میتوانید به دلیل خرید ملک در ترکیه، کار، تحصیل از همان ابتدا درخواست اقامت توریستی یکساله دهید.

اگر قصد تقاضای اقامت توریستی بیش از 90 روز را دارید باید به نکات زیر توجه کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید:

حداقل دو هفته قبل از اتمام اعتبار اقامت، جهت تمدید اعتبار اقامت اقدام نمایید.
بیمه درمانی خود را از تاریخ اتمام اعتبار به مدت 1 سال اخذ کنید.
لازم به ذکر است در فرم راندوو ت اقامت بیش از یکسال را درخواست نکنید زیرا ممکن است درخواست شما ریجکت خواهد شود.

علت ریجکتی درخواست ویزا
با توجه به اینکه برخی از افراد از اخذ ویزای توریستی ترکیه معاف هستند اما با این حال متقاضیان نگران ریجکتی درخواست خود هستند. بهتر است بدانید کشور ترکیه نسبت به اخذ اقامت توریستی برای تمامی افراد حساسیت و سخت گیری خاصی به خرج نمی دهد.

دولت ترکیه سعی دارد شرایط سفر را برای تمامی افراد فراهم کند تا متقاضیان بدون هیچ محدودیت و نگرانی از سفر خود لذت ببرند. پس نگران ریجکتی درخواست خود نباشید، البته در صورتی که در سفرهای قبلی خود دچار مشکل و مرتکب به جرمی شده اید، در این صورت ممکن است درخواست شما ریجکت شود.

هزینه ویزای توریستی ترکیه
یکی از مسائل مهم برای گردشگران هزینه اقامت توریستی ترکیه می باشد. اما با توجه به مطالب ذکر شده در بالا متوجه شدید که مردم ایران جهت سفر به ترکیه به ویزا توریستی نیاز ندارند. پس نتیجه میگیریم که بابت سفر به این کشور هزینه ای بابت اخذ ویزا پرداخت نمی کنید.

لازم به ذکر است شما ملزم به به پرداخت هزینه هایی اعم از هزینه بلیط رفت و برگشت، هزینه اقامت، خوراک و … هستید. برخی از هزینه های اخذ اقامت توریستی ترکیه به شرح زیر است:

هزینه اداره پست: 72 لیر
هزینه اداره مهاجرت: 50 تا 80 لیر
هزینه بیمه سلامت: از 150 لیر به بالا
هزینه تایید سلامت: تقریبا 300 لیر
هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه: تقریبا 550 لیر

منبع
پاسخ ها

براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.