واریس چیست؟انواع، علت، علائم، نحوه تشخیص و عوارض این بیماری
سفارش تبليغات در انجــمن قالب گراف ورود به تاپيک اطلاعيه هاي تابستانه قالب گراف
امور گرافيکي و کدنويسي وب خود را به جي جي ميزبان بسپاريد
نام کاربري : پسورد : فراموش
بیماری واریس یا همان رگ های واریسی شایع ترین بیماری عروقی است که حداقل 1 نفر از هر 4 نفر به آن مبتلا میشوند. این بیماری می تواند تنها یک مشکل زیبایی محسوب میشود و یا با درد و ناراحتی شدید همراه باشد. حتی در موارد شدیدتر ممکن است واریس باعث لخته شدن خون و یا زخم های پوستی شود، که در این صورت مشکلی جدی برای سلامتی محسوب میشود و نیاز به درمان اورژانسی دارد.
بیماری واریس چیست؟
بیماری واریس سیاهرگ ها به پیچ خوردگی یا ورم (بزرگ شدن) رگ ها گفته میشود. واریس به انگلیسی با اصطلاح Varicose veins شناخته میشود.
هر رگ سطحی ممکن است دچار واریس شود، اما رگ های پا بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. زیرا که ایستادن و راه رفتن فشار زیادی را به رگ های پایین بدن وارد می کند. این رگ ها ممکن است به حدی متورم و گشاد شوند که به راحتی از روی سطح پوست قابل لمس باشند.
بیماری واریس بیشتر بر روی ران و مچ پا و یا پشت زانو مشاهده میشود. اما می تواند بر روی دست، صورت، مری، واژن، رحم، مقعد (بواسیر) و … نیز به وجود آید.
علت واریس چیست؟
برای اینکه بدانیم علت ایجاد واریس چیست؟ باید در ابتدا نحوه عملکرد سیاهرگ ها را بررسی کنیم.


علت واریس چیست
سیاهرگ ها یا همان ورید ها، رگ هایی هستند که خون را از اندام های بدن به قلب برمی گردانند. دیواره سیاهرگ نسبت به سرخرگ نازک تر است و خاصیت ارتجاعی کمتری دارد، ولی قطر آن بیشتر است.


درون سیاهرگ ها دریچه هایی وجود دارد که با نام لانه کبوتر شناخته میشوند. کار این دریچه ها، کمک با بازگشت خون از اندام تحتانی بدن به سمت قلب است. این دریچه ها باز می شوند تا خون به سمت قلب پمپ شود و سپس بسته خواهد شد تا جریان خون به سمت عقب متوقف شود.


اما مشکل اصلی وقتی ایجاد میشود که این دریچه ها در اثر آسیب های مختلف ضعیف شده و یا دچار افتادگی میشوند. در این صورت خون و مایعات در قسمت های تحتانی بدن تجمع کرده و به دیواره سیاهرگ فشار وارد می کنند. با ادامه یافتن این شرایط خون تجمع کرده به دیواره سیاهرگ آسیب زده و باعث کشیدگی یا پیچ خوردگی رگ ها می شود. که در نتیجه این امر عروق واریسی ایجاد شده است.


چه افراد در معرض خطر این بیماری قرار دارند؟
شرایط زیر ممکن است خطر ایجاد این بیماری را در بدن افزایش دهد:


افراد مسن: یکی از دلایل واریس افزایش سن است، زیرا کهولت سن باعث تضعیف دریچه رگ ها میشود.
زنان : زنان بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند، ترشح هورمون های زنانه، داروهای هورمونی برای جلوگیری از بارداری، استحکام دیواره های ورید را کاهش میدهند.
مادران باردار : در دوران بارداری برای کمک به رشد جنین، حجم خون در رگ ها افزایش می یابد، این موضوع می تواند فشار بسیار زیادی را به رگ ها وارد کرده و باعث ایجاد رگ های واریسی شود. شایع ترین نوع واریس در زنان باردار بواسیر است.
افرادی که سابقه خانوادگی دارند : آمارها نشان داده این بیماری در بین اعضای یک خانواده شایع تر است.
اضافه وزن : افزایش وزن می تواند فشار بیشتری به رگها وارد کند.
ایستادن یا نشستن به مدت طولانی : وقتی برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت قرار میگیرید. گردش خون در رگ ها کاهش یافته و خطر بروز بیماری هم افزایش می یابد.
نشانه ها یا علائم واریس چیست؟
نشانه های این بیماری با درد خفیف شروع میشود و به تدریج علائم این بیماری تشدید می شود. تا جایی که ممکن است، رنگ پوست تغییر کند. با این حال علائم و نشانه های این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. برخی از این نشانه ها عبارتند از:


مشاهده رگ هایی که بنفش یا آبی رنگ است. (هر چقدر قطر رگ بیشتر باشد، رنگ آن آبی تر و هر چقدر به سطح پوست نزدیک تر باشد، رنگ آن کبود تر است.)
برآمده شدن رگ ها
وقتی بیماری شدید و دردناک می شود. ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر نیز مشاهده شود:


احساس درد یا سنگینی در پاها
ورم پاها
سوزش، ضربان، گرفتگی عضلات و تورم در پایین پاها
درد پاها پس از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی
خارش در اطراف یک یا چند رگ
تغییر رنگ پوست در اطراف سیاهرگ ها
آیا واریس درد دارد؟
بله، مهمترین نشانه این بیماری درد است. به طور مثال شایع ترین نوع واریس مربوط به پا است. مشاهده شده تعدادی از بیماران با شکایت از درد شدید پا به ما مراجعه کرده اند در حالی که علت درد خود را نمی دانستند. زیرا که ممکن است این بیماری نمود خارجی نداشته باشد، یعنی علت دردی که احساس میشود، واریس است با این حال رگ های متورم زیر پوست قابل مشاهده نیستند.
درد واریس چگونه است؟
درد این بیماری با نشانه های زیر همراه است:
  • این درد اغلب در انتهای شب و یا وقتی مدت زمان طولانی را ایستاده اید، احساس میشود.[*]درد واریس با گرفتن پاها به سمت بالا تسکین می یابد.[*]این درد می تواند به حس خستگی و سنگینی در پاها را بدهد.[*]یکی دیگر از نشانه های این درد تکان دادن بی اختیار و شدید پا در شب است.


پاسخ ها

براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.