هموروئید یا بواسیر داخلی درجه 1، 2، 3 و 4
سفارش تبليغات در انجــمن قالب گراف ورود به تاپيک اطلاعيه هاي تابستانه قالب گراف
امور گرافيکي و کدنويسي وب خود را به جي جي ميزبان بسپاريد
نام کاربري : پسورد : فراموش
بیماری بواسیر متورم شدن یا گشاد شدن سیاهرگ ها است. این بیماری بسته به اینکه این سیاهرگ آسیب دیده داخل مقعد قرار دارد و یا خارج از آن ، به انواع مختلفی شامل نوع داخلی و خارجی تقسیم میشود.

در ادامه این صفحه به بررسی درجات مختلف هموروئید داخلی علائم و درمان هریک از آنها می پردازیم.

هموروئید از هر نوع (داخلی یا خارجی) یا هردرجه ای که باشد، باید سریعا درمان شود. زیرا این بیماری به سرعت پیشرفت کرده و درمان بواسیر های پیشرفته، پیچیده تر و مدت زمان بهبودی طولانی تر خواهد بود.

بواسیر چیست؟
بیماری بواسیر یا هموروئید به واریسی شدن سیاهرگ ها گفته میشود. سیاهرگ ها مثل یک تونل خون را از اندام های بدن به قلب برمیگردانند. اگر سیاهرگ در اثر عواملی مثل یبوست، تحت فشار قرار گیرد، دیواره آن متورم و گشاد میشود، به این بیماری هموروئید گفته میشود.
علت این بیماری معمولاً یکی از موارد زیر است:
  • یبوست یا اسهال مزمن[*]زایمان[*]رابطه جنسی مقعدی[*]اضافه وزن[*]بارداری [*]وارد کردن فشار به مقعد حین دفع[*]و …..
علائم این نوع بیماری شامل موارد زیر است:
  • سوزش[*]خونریزی یا مشاهده خون در مدفوع[*]التهاب و ورم مقعد[*] خارش [*]احساس مداوم نیاز به دفع یا پر بودن مقعد [*]مشاهده زائده های گوشتی بیرون زده از مقعد
درجه بندی بواسیر داخلی
یکی از انواع شایع بواسیر، نوع داخلی آن است. اگر رگ های داخل و نزدیک مقعد در رکتوم در اثر اعمال فشار دچار التهاب و تورم شوند، بواسیری که ایجاد شده است، از نوع داخلی است.
این نوع بواسیر در ابتدای شروع علائم به ندرت درد دارد و معمولاً بیمار با خونریزی مقعدی پی به وجود آن می برد.
این بیماری فقط در طی چند هفته پیشروی می کند. در موارد پیشرفته تر (از درجه یک به بعد) این رگ های متورم شده در اثر اعمال فشار و با دفع مدفوع به سمت مقعد دچار افتادگی یا پرولاپس شده و زائده هایی گوشتی از مقعد خارج می شوند، که مهمترین علامت این نوع هموروئید همین زائده ها است و بر همین اساس هم به 4 درجه مختلف دسته بندی میشود.
درجه بندی بواسیر یا هموروئید داخلی به شرح زیر است:
هموروئید یا بواسیر درجه 1
این نوع هموروئید، خفیف ترین نوع این بیماری است و در این مرحله زائده ایجاد شده هنوز داخل مقعد قرار دارد. معمولاً این بیماری در هفته های اول از این درجه است، و وقتی بیماری نسبت به درمان و رعایت نکات پیشگیری کننده، بی توجهی کند، عارضه پیشرفت خواهد کرد.

عکس هموروئید یا بواسیر داخلی درجه 1در این حالت میزان برآمدگی و افتادگی سیاهرگ متورم شده به حدی کم است که هنوز از مقعد خارج نشده است. بنابراین بیمار نمی تواند زائده ای را در خارج از مقعد مشاهده کند.
علائم این نوع هموروئید خفیف بوده و معمولاً بیمار تنها به میزان کم احساس درد داشته و یا ممکن است خونریزی داشته باشد.
هموروئید یا بواسیر درجه 2
از مرحله اول تا دوم بین چند روز تا چند هفته فاصله وجود دارد. در این مرحله زائده ای که قبلا در مقعد شکل گرفته بود حالا پیشرفت کرده و متورم تر از قبل از شده است. بنابراین در این شرایط زائده هموروئیدی دچار پرولاپس یا افتادگی بیشتری شده و معمولاً با دفع مدفوع از مقعد خارج میشود. اما خود به خود و حتی بدون نیاز به فشار دست، به داخل باز می گردد.

عکس هموروئید یا بواسیر داخلی درجه 2علائم بواسیر درجه دو شامل موارد زیر میشود:
  • درد خفیف[*]بیرون زدگی که به داخل برمی گردد.[*]خونریزی خفیف[*]سوزش و خارش مقعد
هموروئید یا بواسیر درجه 3
وقتی بیماری وارد مرحله سوم شود، یعنی زنگ خطر برای شما روشن شده و باید هرچه سریع تر بیماری خود را درمان کنید!
در هموروئید داخلی درجه سوم نیز با اعمال فشار به مقعد زائده ای گوشتی از مقعد خارج میشود، ولی این زائده تنها با فشار دست به داخل باز می گردد.

عکس هموروئید یا بواسیر داخلی درجه 3از علائمی که بیمار در این حالت تجربه میکند، می توانیم به این موارد اشاره کنیم:
  • درد شدید[*]خونریزی[*]زائده ای که به سختی به داخل برمی گردد.[*]خارش و سوزش[*]احساس مداوم نیاز به دفع مدفوع
هموروئید یا بواسیر درجه 4
درجه چهارم شدیدترین نوع بواسیر است. در این حالت علائم تشدید و زائده بواسیری از مقعد خارج شده و حتی با فشار دست نیز به داخل باز نمی گردد.

عکس هموروئید یا بواسیر داخلی درجه 4 هموروئید درجه چهار وضعیتی اورژانسی محسوب میشود. در این حالت :
  • بیمار درد شدیدی احساس می کند. [*] معمولاً به دلیل خونریزی غیر قابل کنترل، نیاز به درمان سریع دارد.[*] در مواردی جدی تر بیمار به دلیلی انسداد روده توانایی دفع مدفوع را از دست می دهد.[*]ترشحات مخاطی و لزج در این مرحله مشاهده میشوند.[*]خارش و سوزش شدید، به دلیل عدم توانایی بیمار در تمیز کردن مقعد
افتادگی هموروئید یا پرولاپس
وقتی زائده بواسیری بزرگ و متورم میشود، دچار افتادگی شده و از مقعد بیرون میزند، به این حالت افتادگی هموروئید یا همان پرولاپس گفته میشود. هموروئید داخلی درجه 2، 3 و 4 با شدت های مختلفی از نوع پرولاپس هستند.
روش های درمان هموروئید داخلی
واقعیت این است که این بیماری تنها زمانی رفع می شود که زائده هموروئیدی از بین برود، هیچ دارو خوراکی یا درمان خانگی نمی تواند این زائده را رفع کند! در واقع این زائده فقط با روش های جراحی ( سنتی یا لیزر) از بین میرود.
تا زمانی که بیماری از نوع درجه یک باشد، علائم بیماری از طریق درمان های خانگی و دارویی تا حدی قابل کنترل است. اما در صورتی که وارد مرحله دوم، سوم یا چهارم شود، وضعیت حاد تر است و بیمار نیاز به درمان های فوری و جدی تری دارد.

روشهای مختلفی برای درمان هموروئید داخلی وجود دارد که شامل رابربند، استاپلر، جراحی و … میشود. اما بهترین روش درمانی که تا به امروز پیشنهاد شده است، درمان لیزری است. لیزر با کمترین میزان آسیب، بدون درد و بدون خونریزی و سرپایی بیماری شما را رفع میکند.
بواسیر خارجی

همان طور که در عکس نیز مشخص است، یکی دیگر از انواع بواسیر در خارج از مقعد و بر روی عضله دریچه مقعدی ایجاد میشود.
علائم این بیماری شامل :
  • سوزش[*] خارش[*] تورم و قرمزی اطراف مقعد[*]خونریزی[*]همچنین بیمار در این مورد درد شدید تری را احساس می کند، که هنگام دفع مدفوع، یا نشستن شدت میگیرد.پاسخ ها

براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.